YAZMAN İÇİN GEREKEN TEK ŞEY HAYAL GÜCÜ #görmesendeolur
'Modern Tiyatroda Önermesiz Metin Yazarlığı' Atölyesi

Yer: Tasarım Atölyesi Kadıköy (Rasimpaşa Mah. Duatepe Sk. No: 61 Yeldeğirmeni Kadıköy)

Tarih: 27 Ocak-24 Şubat Arası Her Salı Saat 19:00

Kadıköy Belediyesi Engelli Merkezi, TAK ve Tiyatro Laboratuvarı işbirliği ile hazırlanan yazarlık atölyesi görme engelli bireyleri tiyatro oyunu yazarlığına, gören bireyleri de metin yazma tekniklerini öğrenmeye davet ediyor.

'Modern Tiyatroda Önermesiz Metin Yazarlığı' atölyesi, Tiyatro Laboratuvarı Genel Sanat Yönetmeni Serhan Alben ve Laboratuvar Oyuncuları’ndan Sercan Alben ile ilk etabı görme engelliler ile gerçekleştirilecek #görmesendeolur sloganıyla başlıyor. Beş hafta sürecek olan atölye kapsamında görme engelli bireyler oyun yazarlığı eğitimi, gören bireyler de metin yazma teknikleri eğitimi alacak ve yazılacak oyunlar atölye sonunda Tiyatro Laboratuvarı tarafından düzenlenecek olan “görmesen de olur” festivali kapsamında okuma tiyatrosu olarak sahnelenecek.

Haziran 2015’te Theatre Silvio Pellico’nun International cuTart Festivali kapsamında İtalya’da verilecek olan atölye, ilk olarak Kadıköy Belediyesi Engelli Merkezi, TAK ve Tiyatro Laboratuvarı işbirliği ile gerçekleşiyor.

#görmesendeolur nedir?

Oyun yazarlığı edebiyatın değil tiyatronun bir dalıdır ve ülkemizde yerli oyun yazarı eksikliği ciddi anlamda hissedilmektedir. Son yıllarda bağımsız tiyatroların öncülüğünde repertauvar tiyatroları oluşmaya başlamış ve yerli oyun yazarlığına teşvik artmıştır. Oyun yazarlığı tam anlamıyla bir meslek yahut hobi değil, bir sanat disiplinidir. Sayıları gittikçe artan bağımsız tiyatrolar ve yeni yönetim kurulu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları yerli metinlere kapısını açmış durumdadır. Bu alanda yazarak klasik mecralar ve kitap bastırmak haricinde oyun telifleriyle de istihdam sağlanabilmektedir. Tiyatro Laboratuvarı yerli metinlere öncelik vermek için kurulmuş bağımsız bir tiyatrodur. Her sezon bağımsız oyunlar ve sosyal sorumluluk projelerine imza atan Tiyatro Laboratuvarı yerli yazarlar keşfetmek için bir çağrı yapmaktadır. #görmesendeolur sloganıyla, Kadıköy Belediyesi Engelli Merkezi, TAK ve Tiyatro Laboratuvarı ilk etabı görme engelliler ile gerçekleştirilecek olan atölye sonucunda gerçekleştirilecek olan ‘Görmesen De Olur’ festivali, yeni yazarları seyirci ve tiyatrolarla bir araya getirerek, camia ile tanışmalarına ve eserlerini sunabilecek bir ortam yaratmalarına destek olacaktır.

Yazarlık Atölyesi 27 Ocak-24 Şubat 2015 tarihleri arasında, her Salı saat 19:00-21.00 saatlerinde Tasarım Atölyesi Kadıköy’de (TAK) gerçekleşecektir.

'Modern Tiyatroda Önermesiz Metin Yazarlığı' Atölye Programı

27 Ocak Salı 2015 1.Hafta/Dramaturgi ve Metin Yazarlığı • Dramaturgi nedir • Metinli tiyatronun gelişimi • Oyun inceleme • Metin yazmadan önce

3 Şubat Salı 2015 2.Hafta/Klasik Dramatik Çatı • Oyun inceleme • Metin yazım tekniği • Rastlantısal hikaye geliştirme

10 Şubat Salı 2015 3.Hafta/Kahramanın Yolculuğu ve Çatışma • Çatışma türleri • Karakter gelişimi • Diyalog yazımı

17 Şubat Salı 2015 4.Hafta/Doruk Nokta ve Sonuç • Sonuca giden yol • An, önce ve sonra • Doruk nokta ve çözüm

24 Şubat Salı 2015 5.Hafta/Değerlendirme

Atölyeye katılım ve kayıt için, bize telefon ile ulaşmanızı ya da online başvuru formumuzu doldurmanızı rica ediyoruz.

Telefon: 0216 337 2121/119-120

Proje Detaylarını Dinlemek İçin Tıklayınız